Korona szwedzka w Szwecji

Korona szwedzka w Szwecji

W Szwecji obowiązującą walutą jest korona szwedzka. W obiegu obecnie znajdują się monety, które mają nominały 1, 5 oraz 10 koron. Jednak banknoty mają nominały nawet do 10 000 koron. Korona w Szwecji została wprowadzona już w 1873 roku. Od razu stała się środkiem płatniczym.

Początkowo miało to związek z powstaniem Skandynawskiej Unii Monetarnej. Później stało się koniecznością. Korona zastąpiła talara. Unia rozpadła się po I wojnie światowej. Jednak wszystkie kraje, które były w tej Unii zachowały nazwę waluty.

Początkowo mówiło się o tym, że waluta ta ma składać się tylko i wyłącznie z monet. Jednak tak naprawdę nie było to możliwe. Ostatnio do obiegu wypuszczone zostały banknoty w 2011 roku. Wówczas ogłoszono konkurs na nowe wzory banknotów. Do pierwszej fazy konkursu wpłynęło 46 prac.

Osiem najlepszych prac zakwalifikowało się. Na banknocie 20 koron znajduje się Astrid Lindgren. Na 50 koron znajduje się Evert Taube. Na 100 koronach można dostrzec Gretę Garbo. Na 200 koronach widnieje wizerunek Ingmara Bergmana.

Na 500 koronach widać Birgit Nilsson. Na 1000 koronach znajduje się wizerunek Daga Hammarskjolda. Oprócz tego na rewersach widnieją panoramy miast szwedzkich. Starsze banknoty wycofano z obiegu w 2013 roku. W 2015 roku mają zostać wprowadzone banknoty o nominałach 20,50, 200 i 1000 koron.

Warto wiedzieć o tym, że zgodnie z planem stare banknoty mają zostać wycofane z obiegu 30 czerwca 2016 roku. Wówczas starymi banknotami nie będzie można płacić. Nie będzie można ich używać..

nr.sklep-i.com.pl